Korkak Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

Korkak köpek eğitimi son derece önemli olan bir eğitimdir. Köpekler korku ve ürkekliklerini vücut dilleri aracılığı ile bizlere iletebilirler. Titreme, kuyruğunu bacaklarının arasına sokma, sinme, gözlerini kaçırma, korkup kaçma gibi belirtiler gösterirler. Ayrıca köpekler korktuklarında çoğunlukla saldırganlık gösterirler. Agresif olan bir köpeğin size güvenmesini nasıl sağlayacağınızı bilmek isterseniz mutlaka bir uzman görüşüne ihtiyacınız var. Kurumumuzdan köpek eğitimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Utangaç, saldırgan ve korkak köpeğe yaklaşırken son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Bu konuda kendi beden hareketleriniz ve tavırlarınız da son derece önemlidir. Köpeğin ısırabileceğini gösteren hareketler ile karşılaşmanız durumunda köpeklere yaklaşmayın. Aksi halde bu çok tehlikeli bir durum olabilir. Bu gibi durumlarda hayvanın sahibini bulmak ya da yerel hayvan yetkililerine haber vermeniz,  böyle durumlarda en doğru karar olacaktır. 

Köpeğinize Yukarıdan Bakmayın

Korkak köpek eğitimi süreci biraz uzun olabilir. Bunun nedeni ise korkmuş bir köpeğin insanlar ile iletişime geçmekte sorun çekmesidir. Köpekler daha hassas hayvanlar olduğu için kendilerine zarar veren ya da ürküten kişileri unutmazlar. Zaten endişeli bir konumda olan köpek için vücudunuz yukarıda dururken köpek ile iletişime geçmek, onun ile yüzleşmek onu daha stresli bir hale getirebilir.

Korkmuş olan bir köpeğin, kendi boyunun iki katı uzunluğunda biri ile karşılaşması durumunda köpeği tehdit altında hissettirir. Bu sebepten ötürü korkmuş bir köpek ile iletişime geçmek istiyorsanız, pozisyonunuza dikkat edin ve mümkün olduğunca eğilin. Eğilirken bir mesafeye kadar eğilin, hiç tanımadığınız bir köpeğin saldırısı da söz konusu olabilir. 

Köpeğin Seviyesine İnin

Korkak köpek eğitimi verilirken köpek ile olan seviyenize dikkat edin. Mümkün olduğunca onun ile aynı seviyeye gelmeye çalışın. Korkmuş bir köpeğe yaklaşmanın en iyi yolu onun seviyesine inmektir. Kendinizi doğrudan köpeğin suratına yaklaştırmayın, ancak yüksekte olmadığınız sürece daha az tehdit barındırdığınızı unutmayın.

Köpeğe yakın bir yere çökebilir ya da oturabilirsiniz. Aşırı derecede korkmuş olan köpekler için, rahat davranabilmesi için ondan biraz uzak bir yere uzanmanız da ona iyi gelebilir. Köpeğiniz bu şekilde size daha çabuk alışacak ve korkularını bir süre sonra atlatacaktır. 

Yan Dönün

Korkak köpek eğitimi biraz uzun süren bir eğitim çeşididir. Köpekler ve diğer hayvan grupları içine çekilebilir ve hemen küsebilirler. Bunun için köpeklerinize daha hassas davranmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Yan tarafa dönün. Yan tarafınız köpeğe bakacak şekilde çok az bir şekilde çevirin, hatta korkmuş olan köpekten biraz daha uzağa eğilin. Bu pek çok insan için doğal bir konum değildir. Görgü kuralları çoğunlukla başka insanlar ile yüz yüze bakmayı ve göz teması kurmamızı dikte eder. Bunun ile beraber köpekler için bu tür davranışlar kaba gelir ve korkak bir köpek, kendisi ile yüz yüze gelen bir insanı tehdit olarak algılayabiliyor. Köpeklerinizi en iyi şekilde eğitmek için kurumumuzdan ve uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. 

Kısık Bir Sesle Konuşun 

Korkak köpek eğitimi herkesin bildiği bir eğitim değildir. Firmamız pansiyon hizmeti ve köpek eğitmenliği konusunda hizmet veriyor. Köpeğinizin daha iyi bir şekilde eğitilmesi için uzman bir kişi ile birlikte çalışabilirsiniz. Derin, kaba sesler köpeğin korkmasına neden olabilir. Köpeğiniz ile daha tiz ve mutlu bir ses tonu ile konuşmaya çalışın. Erkek olan bireyler bu konuda biraz sıkıntı çekebilir. İyimser bir şekilde daha sessiz ve sakin konuşmayı deneyin. Bu konuda uzman eğitmenlerimizden hizmet alabilirsiniz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.