Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Sadık ruhlarıyla, cana yakınlıklarıyla evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen onlarca ihtiyaç sahibi köpek barınaklarda sahiplenilmeyi bekliyor. Hayvan severlerin sahiplendiği sevimli dostlar için asıl süreç eve gelince başlıyor. Yeni bir yaşam alanına alışmaları, sahiplerini benimsemeleri derken bunlar arasında sahibini zorlayan en önemli sorunların başında tuvalet alışkanlığını vermek yatıyor. House Of İstanbul bünyesinde tuvalet eğitimi  dahil pek çok eğitim köpeklere kazandırılıyor. Köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? İşte bu konudaki öneriler:

Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Köpeklerin biyolojik saatleri genelde bağırsaklara baskı olacağı için mama yedikten sonradır. Bu sebeple başlangıçta eğitim sırasında mama verdikten sonra takip etmek çok önemlidir. Köpeğin besin düzeni nasıl olmalı veteriner hekim ile görüşülebilir lakin günde 6 öğün geçilmemelidir. 

Mama miktarını sabit tutup mama zamanının dışında kaplar kaldırılmalıdır. Akşam altıdan sonra mama, yediden sonra ise su vermemek gece oluşacak kazaların önüne geçmeyi sağlar. Uyandıktan sonra veya oyun sonrasında da ihtiyaç görürler. Sahibinin sabırlı ve dikkatli olması gerekir. Köpek pansiyonu eğitmenlerinin hepsi bu üst düzey özelliklere sahiptir.

Tuvalet Eğitiminde Metotlar

Evde beslenen hayvanların sahipleri için önemli olan tuvalet eğitimi farklı metotlarla yapılmalıdır. Eğer köpek ev içinde belirlenen alana ihtiyacını görecekse ev içi eğitim metodu, ev dışında bir alana ihtiyaç görmesi bekleniyorsa ev dışı eğitim metodu kullanılmalıdır. Sahibinin buna karar vermesi gerekir. Ona göre seçilen metotla eğitime başlanabilir. House Of İstanbul pek çok cins köpeğin hatta K9 köpeği ve köpek tuvalet eğitimi vs. eğitimlerini vermek de uzman bir kuruluştur.

Ne Zaman Başlanmalı?

Köpek eve gelir gelmez başlanabilir bunda bir mahsur yoktur. Çok zorlu bir süreç olmayacaktır. Sadece biraz sabır gereklidir. Eğitim süresince köpekle bir kişi ilgilenirse eğitim süreci hız kazanır. Tuvalet ihtiyacı gelen köpek yerleri koklar, etrafında daireler çizer veya ansızın durgunlaşır. Bu zamanları iyi takip edip onu tuvalet alanına götürmek gerekir. Başlangıçta mama saatleri dışında ek gıda verilirse takip sağlanamaz ve eğitimin kalitesi ver süresi olumsuz yönde etkilenir. Özellikle aktör köpek / oyuncu köpek olarak yetişen köpeklerin tuvalet eğitimlerini iyi kavramaları gerekir.

Ev İçi İçin Eğitim Metodu

İlk başlarda evin istenmeyen yerlerine ihtiyacını gören köpek için sabırlı olmak gerekir. Ve o alan güzelce temizlenmelidir aksi takdirde koku kalırsa köpek sürekli oraya yapar. Daha sonra belirlenen alana gazete kâğıdı serilerek ihtiyaç halinde köpeği bu alana getirmeli ve bitene kadar başında beklenmelidir. Yaptığında övücü sözler söyleyebilir ya da ödül maması verilebilir.

Bu alanda asla ceza verilmemelidir. Koku gazete kağıdına sindikçe köpek o ortamı benimser. Bu sebeple alan dışına taşan pislikleri koku kalmayacak şekilde muhakkak temizlemek gerekir. Zaman geçtikçe gazete kağıtlarını kaldırarak alan daraltılmalıdır. eğitim tuvalet köpek imkânı da sağlayan House Of İstanbul bünyesinde yüzlerce köpek bu tarz itaat eğitimleri almaktadır.

Ev Dışı İçin Eğitim Metodu

Eğer köpeğin dış mekânda bir alana alıştırılması gerekiyorsa dışarda dahi olsa bir alan belirlenmelidir. Yukarda yazılı olan köpeklerin tuvalet zamanlarına göre köpeği takip edip dışarı çıkarmak gerekir. Yemekten 5 ya da 10 dakika sonra çıkarmış olmak kazaları önler. Bu alana gelince onu serbest bırakarak veya kayışını uzun tutarak özgür bırakmak gerekir. Bu metot da köpek ödüllendirilmelidir.

Başlangıçta günde 3 4 kez dışarı çıkıp aynı alana götürmek kolayca kavramasını sağlar. Önemli olan mama saatleri ve dışarı çıkma saatleri konusunda istikrar sağlamaktır. Tuvalet eğitimini başarıyla alan köpek ile artık pet taksi imkanıyla dilenilen yere özgürce gidilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.