Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeklere tuvalet eğitimi genellikle evcil hayvanlar için gerekli bir eğitimdir. Tuvalet eğitimi, belirlenen evin iç veya dış alanında olabilir. Yavru köpeğinizi evinizde belirlenmiş bir yerde tuvalete götürmek istiyorsanız, iç mekan lazımlık eğitimi yöntemini kullanmalısınız.

Bebek Köpeklerin Lavabo Eğitimi

Köpeklere tuvalet eğitimi vermeye karar verdiğinizde yavru köpeğiniz eve döner dönmez lazımlık eğitimine başlayabilirsiniz. Öncelikle köpeğinizin tuvalete nereye gideceğine karar vermelisiniz. Evin içinde mi dışında mı? Eğitim yöntemlerinden bahsetmeden önce, yavru köpeğinizin tuvalet problemlerini en aza indirmenize ve tuvalet ihtiyacınızı ayarlamanıza yardımcı olacak bazı önemli bilgiler vermek istiyorum.

Tuvaletin Zamanı

Köpeklere tuvalet eğitimi  verilirken bağırsak basıncı nedeniyle yemek yedikten sonra tuvalete gitmesi gerekir. En azından yavruların en çok tuvalete ne zaman ihtiyaç duyduğunu biliyoruz, bu da işimizi kolaylaştırıyor. Tek yapmamız gereken küçük arkadaşınızın yavrusunu gerektiği kadar düzenli beslemek ve belirlediğimiz süre dışında beslememek. İhtiyaçlarınızı kontrol altına almak. Yavruları beslemek için en uygun sıklık ve aralık hakkında sorular ortaya çıkabilir.

Eğitim programı boyunca mama miktarını sabit tutmak ve besleme sıklığını artırmak en iyisidir ancak köpek maması besleme miktarı ve sıklığı konusunda veterinerinize danışmalısınız. Eğitim sürecinde asla bebek mamasını saat 18.00’den sonra beslemeyin. Akşam 7’den sonra su temini işlemi belirli bir süre durdurulmalıdır. Köpek maması ve su kaplarını besleme zamanı dışında hayvanların önüne koymayın.

Tuvalet Eğitiminde Bakıcı

Köpeklere tuvalet eğitimi saatlerinde yavru köpeğinize birinin bakması en iyisidir. Yavru köpekler sadece yemek yiyip içtikten sonra değil, uyandıktan sonra ve eğlenceli oyunlar sırasında da tuvalete gitmelidir. Yeri koklayarak, çaresizce dönerek veya oyunun ortasında durup tuvalet ihtiyacı hakkında konuşarak tuvalet ihtiyacını gösterir. Eğitim süresi boyunca köpeğinizi mama dışında beslememeye özen gösteriniz.

Bir köpek evin herhangi bir yerinde tuvaleti kullanmak için ihtiyaç duyduğu yavru köpek eğitim ihtiyacı duyduğunda, nerede olduğunu bile düşünmeden ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Karşılamaması durumunda o evde hoş olmayan bir kokuya neden olur. Yavru köpek eğitime başlamadan önce evin bir yerine tuvalet yaparsa bu alanın hijyenik bir şekilde temizlenmesi gerekir. İyi temizlenmeyen alanlar, yavruların bir sonraki tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları için odak noktası olacaktır. İlk önce, köpek yavrusu tuvalete nereye gideceğini seçmelisiniz.

Bu konum her zaman hayvanların izlenebileceği ve kolayca ulaşılabileceği bir yer olmalıdır. Seçilen bölgelerin bazılarını gazetelerle kapladık.Çoğunlukla gazete sayfalarının miktarını ve alanını geniş tutmanız gerekir. Eğer köpeğin tuvalete ihtiyacı varsa, hayvanın bulunduğu yere götürülmesi ve dışkısı çıkana kadar orada kalması gerekir.

Tuvaletlerinin Temizlenmesi 

Köpeklere tuvalet eğitimi İlk olarak, yavru köpekler gazete yerine dışarıdaki tuvaleti kullanabilirler. Ardından, temizlikten önce kokunun gazeteye bulaştığından emin olmak için kaza mahallinde gazeteye dışkı ile dokunmanız gerekir. Kaza yeri olduğu için koku yoktur. Köpeğinizin tuvalet ihtiyaçları başarıyla karşılandıktan sonra, köpeğinizin doğru şeyi yaptığını belirtmek için övgü dolu sözler kullanmalısınız. Bu, “aferin” gibi gurur verici bir kelimedir. Hatta bu hareketi ona bir köpek maması vererek ödüllendirebilirsiniz. Köpeğiniz gazete tuvalet kağıdı ihtiyacına alıştıktan sonra gazeteleri yavaş yavaş azaltabilir, hayvanların tuvalete gitmesi gereken alanları sınırlayabilir ve onları tuvalet kabinlerine taşıyabilirsiniz.

Eğitim alanında bir köpek yavrusunu asla cezalandırmayın. Bu yavru köpekler için en takdire şayan zamandır. Bu eğitim bir hafta içinde başarıyla tamamlandı. Köpek eğitimi konusunda kurumuzun uzman eğitmenlerinden hizmet alabilirsiniz. Firmamızda köpek pansiyonu ve köpek eğitimi konusunda hizmet verilmektedir. Gönül rahatlığıyla kurumumuzdan destek alabilirsiniz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.