Doberman Köpek Eğitimi

Doberman köpek eğitimi diğer köpek cinslerine göre daha zordur. Dobermanlar bilindiği üzere, farklı bir görüntüye sahiptir. Dışardan bakıldığı zaman, bu görüntü biraz korkutucu olabilir. Bu köpeklerin en önemli özelliği, çok hızlı koşma özelliklerinin olmasıdır. Çoğu kişi Almanya Tazısı ismini takmıştır. Doberman mutlaka bu konu da çok bilgili ve deneyimli olan kişiler tarafından beslenmelidir. Bilinçsiz bir şekilde beslenmesi, çok tehlikeli olabilir. Günümüzde hala koruma köpeği olarak adlandırılan bir ırktır. Bu köpek ırkı her zaman her platformda çok fazla ilgi görür.

Doberman Özellikleri Nelerdir?

Doberman köpek eğitimi bu ırkın özellikleri ile orantılı olarak yapılır. Bu köpek cinsi son derece cesur ve sahiplerine bağlıdır. İlk kez köpek sahiplenenler için Doberman tercih etmek hem biraz riskli hem de değişik olabilir. Bu aslında görüntünün aksine, çok duygusal bir köpek ırkıdır. Yavruluk döneminde gerekli eğitimin verilmesi gerekir. Diğer ırklar ile birlikte çok çabuk sosyalleşme görülür. Görüntüsünü düzeltmek için, zaman zaman kulak ve diğer estetik operasyonlar yapılır. Bu ülkemizde yasaktır. Etik bir davranış olarak ve kabul edilemez. Doberman özelliklerini sıralamak gerekirse, şu şekildedir;

  • Erkekleri dişilere göre daha iri bir yapıdadır.
  • Renkleri, kahve kırmızı ve siyah olarak değişiklik gösterir.
  • Sağlıklı bir yaşam sürdürdükleri zaman, uzun yıllar boyunca rahatlıkla yaşayabilirler.
  • En fazla 30-40 kg ağırlıkları vardır.
  • Yapıları dön derece atletiktir. Bacakları uzun ve düz bir yapıdadır.
Yavru Doberman Eğitimi

Yavru Doberman köpek eğitimi mutlaka, yavru sütten kesildikten sonra verilir. Bu süreç eğitim için veren uygun dönemdir. Yavruluk döneminde eğitim her zaman köpekler açısından çok önemlidir. 3 aylık olduğu zaman, eğitimin verilmesi uygun olacaktır. Sonrası da pek avantajlı değildir. Bu süreçte verilen eğitim, hayatı boyunca yardımcı olacaktır.

Yavru Doberman köpek eğitimi köpeğin davranışları ve sosyalleşmesi açısından verilir. Ayrıca adaptasyon sorunu da bu eğitimler sayesinde ortadan kalkar. Diğer köpeklerle ilişkisinin iyi olmasını da sağlar. Eğitim süreci içinde köpeğin sahibine olan bağlılığı ve yaşadığı ortama adapte olması, çok daha kolay olur. Eğitim yaklaşık olarak 1 ay kadar sürer. Tam olarak istenilen sonucun alınması beklenir. Köpek besleyenler için, köpeğin eğitimli olması demek, rahatlık ve huzur demektir.

Yavru Dobermanlarda saldırma özelliği büyüktür. Yetiştirilme tarzı da bu konuda çok önemlidir. Eğer iyi bir eğitim verilirse, böyle olumsuz durumlar yaşanmaz. Saldırganlıktan ziyade korumacı bir yapıları vardır. Bilinçsiz köpek sahipleri tarafından yanlış yetiştirilen Doberman cinsi köpekler, toplum açısından sakıncalı olabilir.

Doberman Bakımı

Doberman köpek eğitimi ve bakımı çok önemlidir. Bu köpekler egzersiz yapmak ve enerjilerini atmak isterler. Beslenmelerine özel olarak dikkat etmek gerekir. Tüyleri genel olarak kısadır. Parlak ve dikkat çekicidir. Arada sıra da tımar yapmak yeterli olacaktır. Ayrıca tuvalet eğitimi ve seçilen köpek maması içerikleri, çok önemlidir. Bu yüzden Doberman köpek bakmak isteyenler, bakım, eğitim ve diğer konulara ayrıca özen gösterilmelidir.

Doberman köpek eğitimi çok özel kurumlarda verilir. Bu konu da uzman eğitimcilerden destek almak çok önemlidir. Köpeği emanet ettiğiniz zaman, eğitim boyunca, orada kalır. Pansiyon ve yeme içme gibi birçok eğitim verilir. Ayrıca temizlik ve diğer hizmetler de vardır. Köpeğinizi emanet ettiğiniz yer çok önemlidir. Bu konu da mutlaka seçici davranmak gerekir. Köpeğe kesinlikle, yanlış bir eğitim verilmemesi gerekir. Bu konu da kurumumuzdan, uygun fiyata kaliteli bir hizmet alabilirsiniz. Siz de güvenle tercih edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.