Av Köpeği Eğitimi

Av köpeği eğitimi her köpeğe verilebilir. Ancak bazı köpekler bu özelliklere daha yatkındır. Anne ve babası avcı olan köpekler avcılık konusunda daha başarılı olur. Avcı ile av köpeğinin birlikte çalışması sonucu başarı getiren avcılık sporu, ancak iyi bir eğitim alan köpek ile olabilir. Avcılık esnasında insanın en sadık yardımcıları av köpekleridir. Bu köpeklerin erken yaşlarda eğitilmesi oldukça önemli olan bir konudur.

Bilinçsizce ve yanlış zaman dilimlerinde verilen av köpeği eğitimi, sadık olan dostlarınızın yeteneklerinin körelmesine ve birtakım huylarının değişmesine neden olabilir. Doğru eğitim verebilmek kadar yanlış eğitimden uzak durmak da av köpeğinin başarılı olabilmesi için oldukça önemlidir. Yavru av köpekleri anne ve babalarının avcılık konusunda ki yeteneklerine bağlı olarak farklı cinslerdeki köpeklerin özelliklerine ve yeteneklerine sahip değillerdir. Anne ve babası avcı olan köpekler daha çok avcılık yapabilir. 

Erken Dönem Yavru Av Köpeği Eğitimi 

Av köpeği eğitimi köpekler için önemli olan bir eğitimdir. Avcılık yapabilmek için köpeklerin av yakalayabilme özelliğine sahip olması gerekiyor. Erken yaşlarda verilmesi gereken bir eğitim türüdür. Pek çok ayrı alana ayrılan eğitimler kokudan beklemeye, avı getirmeden komut almaya ve itaate kadar pek çok konuda eğitim verilir.

İnsan ile köpekler arasında dostane ilişkinin temel amacı eğitimlerdir. Yavruluk döneminde eğitim almaya başlayan yavru köpekler büyüdüklerinde çok daha iyi performanslar sergiler. Av Köpeği yetiştirme süreci, köpeklerin huylarına, özelliklerine ve cinslerine göre farklılık gösteriyor. Yavru av köpeğinin kaç aylık iken eğitime başlaması gerektiği konusunda uzmanlar belli bir ay öneriyor ve hepsi ortak bir paydada birleşiyor. 

Av Köpeği Eğitimi Ne Zaman Verilmeli

Av köpeği eğitimi erken yaşlarda başlatılması gereken bir eğitimdir. Uzmanlara göre 4 ile 6 aylık arasında köpeklerin av eğitimine başlaması gerekiyor. Av köpeğinin alması gereken bir kaç temel eğitim vardır. Av Köpeği temel itaat eğitimi, ferma eğitimi, aport eğitimi aşamalı olarak verilen eğitimlerdir. Verilen eğitimlerin yanı sıra silah sesine alıştırma süreci de buna paralel olarak verilen bir eğitimdir. 

Yavru Av Köpeği Eğitimi Çeşitleri 

Av köpeği eğitimi oldukça erken dönemde başlanılan bir eğitim sürecidir. Erken dönemde başlaması doğru sonuçlar almanıza yardımcı olur. Av sporunu yaparken iyi bir eğitim almış köpek ile hedefinize ulaşabilirsiniz. Bu şekilde spordan beklediğiniz verimi elde edebilirsiniz. Av, avcı ve av köpeğinin birlikte hareket edebilmesi oldukça önemli olan bir konudur. Köpeğin öğrenme iç güdüsü ile birlikte, yakın oluşu, fiziksel özellikleri, eğitimin şekillenmesinde çok önemli bir unsurdur.

Yavru av köpekleri doğumlarından itibaren öğrenmeye başlar. Özellikle son derece bağlı ve sadık olan hayvanlardır. Bilhassa itaat ve bağlılık konusunda eğitim verilen köpeklerdir. Bu şekilde sahibinin isteklerini daha kolay bir şekilde yerine getirir. Yavru av köpeği eğitimi çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Aport eğitimi
  • Ferma eğitimi
  • Koku eğitimi 
  • Beslenme eğitimi 
  • Temel itaat eğitimi 

Bu eğitimler yavru av köpeğine kazandırmış olduğu özellikler bakımından farklılık gösteriyor. 

Yavru Av Köpeği Temel İtaat Eğitimi

Av köpeği eğitimi insanlar ile bir arada yaşamaya yatkın olan uyumlu davranışlar sergileyen köpeklere verilen bir eğitimdir. Temel eğitimler köpeklerin özel olan görevleri ve istekleri yerine getirmeleri için verilen bir eğitimdir. Bu köpeklerde yönlendirme sıklıkla yapılır. Av Köpeği Eğitimi esnasında ava odaklanmak oldukça önemli bir konudur. Köpeğin belli komutları bilmesi önemli bir konudur. Köpek eğitimi konusunda kurumumuzdan ve uzman eğitmenlerimizden hizmet alabilirsiniz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.