Agresif Köpek Eğitimi

Agresif köpek eğitimi biraz zorlu bir süreçtir. Agresif olan köpekleri kontrol etmek zor bir durum olabiliyor. Köpekler doğası gereği yabancı insanlara, diğer köpeklere, kurallara uymayan bireylere ve tüm tehdit içeren unsurlara karşı saldırgan olan hayvanlardır. Bu doğal olarak onların iç güdülerinde yer alır.

Köpeğin saldırgan oluşunu engellemek sizin sorumluluğunuz dâhilinde olan bir davranıştır. Bu davranış daha sonradan gelişen bir davranış ise uzman bir kişiden yardım almanız en doğrusu olacaktır. Köpeklerin saldırgan olmasının altında pek çok neden yatıyor olabilir. Bundan ötürü çözüm farklı yollardan olabiliyor. Sorun ile çözüm doğru orantılı olarak çözülecektir. Köpeklerin saldırganlıkları elbette engellenebiliyor. 

Köpeklerde Saldırganlık Durumu 

Agresif köpek eğitimi uzman kişiler tarafından verilen bir eğitimdir. Saldırgan olan köpeklerinizi herhangi bir bilgi birikiminiz olmadan eğitmeye çalışırsanız daha büyük hatalar yapabilirsiniz. Bunun için uzman bir eğitimcinin yardımına ihtiyacınız vardır. Köpeklerde saldırganlık, köpeklerin bazı durumlara karşı vermiş olduğu tepkidir. Bu tepkiler köpeklerin kendilerini savunmaya alması ile ortaya çıkar. Köpeğin o an içinde bulunduğu panik durumu, acı durumu onun daha fazla saldırgan olmasına neden olabilir. Yani köpekler kasıtlı olarak etraflarına zarar vermezler. İçgüdüsel olarak kendilerini koruma altına almak isterler ve bu gibi durumlarda da saldırıya geçerler.

Yaralı bir köpek son derece agresif olabiliyor. Bunun nedeni ise niye acı çektiklerini bilmiyor oluşlarıdır. Ancak saldırgan olmalarında ki tek neden acı değildir. Bazen sosyalleştirme eksikliği olarak karşımıza çıkıyor. Bazen de eğitim azlığı ve davranış bozukluğudur. Bu sebepten ötürü hayvanı kendiniz eğitmek yerine uzman köpek eğitimi almış bir kişiden yardım almanızda büyük bir fayda olur. 

Köpeklerde Saldırganlık Sebepleri 

Agresif köpek eğitimi uzmanlar tarafından verilen bir eğitimdir. Köpek eğiticileri agresifliğin nedeninin ne olduğunu hemen anlayabiliyor ve bu doğrultuda eğitim vermeye başlıyorlar. Köpeklerde saldırganlık aslına bakıldığında onların iç güdülerinde olan bir davranış olduğunu görebilirsiniz.

Hastalık durumları onların saldırgan olmalarına neden olabiliyor. Dermatit ya da oral rahatsızlıklar köpeklerinizde aşırı agresif hareketlere neden olabiliyor. Bu hastalıklar neticesinde kaşıntı, ağız içi şişlik olduğundan dolayı bu durum onları rahatsız eder. Bu gibi durumlarda köpek ne olduğunu anlayamaz ve saldırganlık gösterir. Köpekler obur hayvanlar oldukları için yemeklerini paylaşmayı sevmezler. Bu yüzden de agresif tavırlar sergileyebilirler. Bölgelerini korumak amacı ile saldırgan olabilirler. Yeni bir köpek ile bölgelerini paylaşmak istemezler. 

Köpeğin Saldırganlığı Nasıl Engellenir?

Agresif köpek eğitimi verilirken dikkat edilmesi gerekiliyor. Köpekler saldırgan ve sivri dişli oldukları için sahiplerine bile saldırabilirler. Aşırı saldırgan olan hayvanları eğitmek için özel korumalı kıyafetleri giymelisiniz. Köpeğinizin saldırganlığı ile başa çıkabilmeniz için öncelikle bir veteriner hekim ile görüşmeniz gerekiyor. Bunun dışında son derece sabırlı ve kararlı olmanız gerekiyor.

Köpeğinize asla ceza vermeye kalkışmayın.Bu onu daha fazla gergin ve hırçın bir hale getirir. Köpeğiniz yemek yerken rahatsız etmeyin ve kimsenin onu rahatsız etmesine izin vermeyin. Yabancıların köpeğiniz ile el şakaları yapmalarına müsaade etmeyin. Köpekler de insanlar gibi başkaları ile oynamayı ve selamlaşmayı sevmezler. 

Korku Çok Sık Görülür 

Agresif köpek eğitimi dikkatli bir şekilde verilmesi gereken bir eğitimdir. Köpeklerin korkup saldırmaları için, kötü bir deneyim yaşamış olmaları şart değildir. Korku yaşayan köpeğin yeteri kadar sosyalleşmemesi onu agresif hale getirir ve saldırır. Köpeğinizi başka köpekler ile bir araya getirin, düzenli olarak gezdirin. Köpek eğitimi konusunda kurumumuzdan ve uzman eğitimlerimizden hizmet alabilirsiniz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.