Köpeklerde Bodyguard Eğitimi

Köpeklerde koruma eğitimi alan Koruma Eğitimi yani bekçilik ya da Bodyguard eğitimi olarak ikiye ayrılır.Bodyguard eğitimi şahıs koruma eğitimi olarak geçmektedir. Koruma eğitimi kapsamına giren bu eğitim seviyesi alan koruma eğitiminden sonra verilmesi daha doğru kabul edilir. Koruma eğitimini alacak bir köpeğin mutlaka temel eğitimlerini almış olmadı gerekmektedir.  Bunlar sosyalleşme, tuvalet, itaat, ileri itaat olmaktadır. Özellikle itaat eğitimi olmadan asla koruma eğitimi verilemez. Çünkü köpeklere eğitim komutla verildiği için öncelikle komuta itaat etmeyi bilmesi gerekmektedir. Tüm eğitimler köpeğin yaşına cinsine karakterine psikolojik durumuna göre değişiklik gösterebileceği gibi koruma eğitimlerinde de değişiklikler bu olgulara göre baş gösterebilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da keskin bir kural olmasa da  köpeğin yaşıdır. Bu eğitim ancak 1 yada 1,5 yaşında verilebilir. Çok erken olmayacağı gibi geç de olumsuz olabilir.

Bodyguard Eğitimi Amacı

Bu eğitimde amaç köpeğin sahibini ve yakınlarının korunmasına yönelik tür. Her köpek bu İçgüdü ile dünyaya gelmiş olsa da bunu gerçekleştiremez. Bir köpeğim onu gerçekleştirebilmesi için mizacının sert olması köpeğin Özünde sertlik taşıyor olması gerekmektedir. Bu adam oldukça teknik ve profesyonelce verilmesi gereken bir eğitimdir. Örneğin bu eğitimi tam almış bir köpek Sizi asla bir tekme yediğinizde ya da bir darbe ile karşılaştığınızda bırakıp kaçmaz, tehdit bir silahtan doğacak ise bunu bile düşman elini silahını attığı anda hisseder ve ne yapması gerektiğini gayet iyi bilir. Bodyguard eğitimi amacı sade ve sadece şahısı korumaya yönelik bir eğitim verilmesidir.

Bodyguard Eğitimi Öncesi Eğitimler Nelerdir?

Bodyguard eğitimi ne gelene kadar köpeklerin belin eğitimlerini tamamlamış olması gerekmektedir. Örneğin sosyalleşme eğitime Birgül tuvalet eğitimi, itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi, alan koruma eğitimi bu eğitimleri aldıktan sonra köpeklerin bodyguard eğitimini daha kolay ve sorunsuz bir şekilde aldıkları bilinmektedir. Bu eğitimin öncesi kadar eğitimin Ağrı’da önemlidir. Çünkü bu eğitim belli bir yaştan sonra köpeğe verilmelidir. Bir buçuk ya da 1 yaşından sonra bu eğitim verilmesi sağlansa da eğitimin kesinlikle profesyonel bir kişi tarafından verilmesi gerekmektedir.

Bodyguard eğitimi köpeğin sahibinin kontrolünde doğru ve etkili bir şekilde saldırı veya savunma yapması amaçlanan bir eğitim aşamasıdır. Bu Eğitim alan köpekler sahibinin komutu ile sahibini korumaya başlar. Bazı durumlarda da sahibinin tehlike içerisinde olduğunuz Sezer ve tehlikeyi etkisiz hale getirir. Bu adam köpeklere bir ya da bir buçuk yaşından sonra verilmeli dir.bu eğitime kadar köpeklerin diğer eğitim aşamaları geçmiş olması gerekmektedir. Özelliklerin sosyalleşme tuvalet temel itaat ve ile ve itaat eğitimlerini tamamlamış olan köpekler koruma eğitimlerini alınmalıdır. Bu eğitimleri almayan köpeklerin Bodyguard eğitimi alması ve bundan olumlu sonuçlar doğurması beklenmemelidir. Köpeklere tüm eğitimler komutla verildiği için köpeğin önce komut alma bilgi ve becerisi olmalıdır.

Bodyguard Eğitim Nedir?

Bodyguard eğitimi koruma eğitiminin ikinci bir aşaması var karşımıza çıkmaktadır. Köpekler alan Koruma Eğitimi ya da kişi koruma eğitimini Koruma Eğitimi adı altında alırlar. Bu eğitimin içeriğinde kişi koruma nesli koruma oluyor koruma eğitimleri de mevcuttur. Eğitimleri başarıyla tamamlayan köpekler kendilerine teslim edilen herhangi bir şeyi sahibi tekrar komut verinceye kadar korur kimseyi yaklaştırmak ve kimsenin emanet edilen şeyi almasına asla müsaade etmezdi. Bodyguard eğitimi her köpek alamaz bir köpeği bu eğitim alabilmesi için saldırı karakterinin iyi olması gerekeceği gibi köpek eğitim uzmanlarına bu konuda danışılmalıdır.Köpeklerin bu eğitim alabilmesi için yaşı ve karakteri kadar önemli olan diğer bir durumda bundan önceki eğitim aşamalarını tamamlamış olmasına yöneliktir. Özellikle itaat eğitimlerini tamamlamış olması gerekmektedir.

Bodyguard Eğitim İçeriği Nelerdir?

Bodyguard eğitimi İçeriği köpeğin cinsini ırkına yaşına ve eğitimi verecek olan kurumum eğitim anlayışına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bir köpek sokağa çıktığı anda etrafında duyacağı seslerden kafasının karışmayacak şekilde komutlar öğretilmeli nokta sahibinden başka kimsenin komut vermemesi sağlanmalı. Köpeği öğretilen komutlar sadece sahibi tarafından bilinmelidir. Korunacak kişi komutları en doğru şekilde köpeği söylediği anda köpek buna harfiyen uyacaktır. Bodyguard eğitimi içeriği değişiklik gösteriyor olsa da tek bir amaç vardır O da koruma eğitiminin tam olarak köpeğe verilmesidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.