Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

Köpek Eğitimi doğumdan hemen sonra çevreyi tanır ve yeni şeyler öğrenir. Yaklaşık iki aylık olduğunda yeteneklerine göre eğitim verilebilir. Örneğin; bu süre zarfında, köpek sosyal olarak eğitilebilir. Bir buçuk yıl sonra köpek eğitimine uygun olduğu takdirde kişisel koruma eğitimi yapılabilir.

 Köpeklere Verilebilecek Eğitimler

 Köpek eğitimi sırasında köpekler sahip oldukları özelliklere göre eğitim alabilir ve yaşam kalitesini artırıcı etkiye sahip olabilirler. Öncelikle her ırkın alabileceği eğitim sosyalleşme eğitimi, itaat eğitimi ve tuvalet eğitimidir. İstisnasız tüm köpekler, özel bir sorunu yoksa bu tür bir eğitim alabilir.

Bununla birlikte, eğitmen, köpek cinsi hakkında iyi bir bilgiye sahip olmakla birlikte, eğitime aşina ve deneyimli olmalıdır. İkincisi, bazı ırklar için mevcut eğitim, gösteri eğitimi, arama kurtarma eğitimi, saha gözlemci eğitimi, kişisel koruma eğitimi, drama köpeği eğitimi ve şok köpeği eğitimidir. Bir köpeğin böyle özel bir eğitim alabilmesi için fiziksel olarak yeterli olması gerekir. 

 Kimler Eğitim Verebilir? 

 Köpek Eğitimi alanında uzman eğitmenler tarafından eğitime tabii tutulabilir. Köpekleri iyi tanıyan, iletişim becerileri iyi olan ve köpek eğitimine aşina olan herkes köpek eğitebilir. Profesyonel köpek eğitmenleri bu konuda köpekleri en iyi şartlarda eğiterek köpeğin yaşam alanında kurallara uygun yaşamasına olanak veren kişilerdir. Bu kişiler sahip oldukları bilgi, deneyim ve donanım sayesinde tüm ırklar için istenilen eğitimi verebilmektedir. Başarılı ve sürdürülebilir köpek eğitimi isteyen köpek sahipleri, bir köpek eğitim merkezine gidebilir ve köpeklerini bir köpek eğitmeninden temin edebilirler. 

 Köpeğin Eğitilme Sebebi

 Köpek Eğitimi bir köpeği sahiplendikten sonra onun yiyecek, barınma, temizlik vb. ihtiyaçlarının karşılanması, ona karşı olan tüm yükümlülüklerin yerine getirileceği anlamına gelmez. Tüm canlılar gibi köpeklerin de ilgiye, şefkate ve şefkate ihtiyacı vardır. Bu nedenle zaten duygusal hayvanlar olan köpeklere gereken özen ve şefkati göstermek gerekir.

Köpek sahibinin üstlenmesi gereken görevlerden biri de köpek eğitimidir. Köpeklerle aynı yaşam alanını paylaşmak ve köpeklere ortak yaşam alanlarının temel kurallarını öğretmek, köpek sahipleri için çevreyi daha yaşanabilir hale getirecektir. Buna en güzel örnek köpekler için lazımlık eğitimidir. Tuvalet eğitimli köpekler ne zaman ve nerede dışkı yapacaklarını bilirler ve idrara çıkmayı öğrenirler. Köpek sahiplerinin ek bir yükümlülüğü yoktur ve evin hijyeni sağlanır. Bunun dışında köpeklerin de komutları anlama ve takip etme konusunda eğitilmesi gerekir. Böylece sahibinin istediğini yapmayı, istemediğini yapmamayı öğrenecektir. Kısacası bir köpeğe verilmesi gereken tüm eğitimler aynı zamanda onu iyi bir arkadaş yapacaktır.

 Köpekler ve İletişim

 Köpek Eğitimisırasında sahibi ile köpek arasındaki en doğru iletişim için köpeğin belirli bir eğitimi tamamlaması gerekir. Aynı zamanda köpek sahiplerinin köpeklere karşı farkındalıklarını artırmakta ve eğitimleri bu iletişimi kolaylaştırmaktadır. Bu sayede birbirinden tamamen farklı iki canlı türü ortak bir dilde iletişim kurabilmekte ve ortak bir yaşamı teşvik etmede rol oynamaktadır.

Bir köpeği eğitirken, profesyonel bir eğitmenin desteklenmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Uzmanlar, köpeklerin yaşlandıkça öğrendikleri davranış alışkanlıklarını değiştirmenin zor olduğunu söylüyor. Ayrıca bilinçsiz yanlış davranışların travmaya etken olabileceğini de belirtiyorlar. Bu nedenle en doğru yol köpeğinizi deneyimli bir köpek eğitmeni aracılığıyla eğitmenizdir. 

Köpekler ve İtaatkarlık 

 Köpek Eğitimi köpeğin itaat emirleri anlamasını ve bunlara uymasını sağlar. İtaat eğitimi genellikle iki alana ayrılır: temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi.

 Temel itaat eğitiminde; oturma, yatma, ayakta durma, bekleme, yürüme, gelme gibi temel komutları kullanarak sahibini dinlemesi öğretilir ve bu eğitim köpekler içindir, ipe bağlı halde yapılır. Gelişmiş itaat eğitimi, temel itaat eğitiminin aksine, köpek tasmaya bağlıyken daha fazla komut öğretir ve eğitir.

 Köpek eğitimi konusunda kurumumuzun uzman eğitmenlerinden hizmet alabilirsiniz. Firmamızda köpek pansiyonu ve köpek eğitimi konusunda hizmet verilmektedir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.